Graduate Student Awards

We would like to congratulate our outstanding graduate students for receiving the following awards:

2019-2020

 Naiara Inacio Leão
Rev. Louis P. Penningroth Scholarship Award  

 Kaitlyn Lindgren-Hansen
Pres. and Mrs. Eugene Gilmore Scholarship   

 Michael MacDougall 
Robert and Mary Ann Small Stenger Religious Studies Scholarship  

 Darcy Metcalfe
M. Willard Lampe Scholarship Fund   
 
 Peter Miller
Alice Lampe Heidel and John B. Heidel Memorial Award   

Jan Rippentrop Schnell
John P. Boyle Award in Catholic Studies   

 Carlos Ruíz-Martínez
Catholic Studies Scholarship  

 John Sheridan
Alice Marguerite Blough Award   
 

2018-2019

Jacob Havel - Graduate College Post-Comprehensive Research Fellowship

Kaitlyn Lindgren-Hansen - Alice Marguerite Blough Award

Darcy Metcalfe
Alice Lampe Heidel and John B. Heidel Award
Graduate College Post-Comprehensive Research Fellowship

Peter Miller - Graduate College Post-Comprehensive Research Fellowship

Troy Mills - Louis Penningroth Scholarship

Ive Patel - Barbara W. and Rex E. Montgomery Award

Pranav Prakash - Barbara W. and Rex E. Montgomery Award

Emma Rifai - President and Mrs. Eugene Gilmore Award

Jan Rippentrop - E. P. Adler Award

Andrea Scardina - M. Willard Lampe Scholarship Fund

John Sheridan - M. Willard Lampe Scholarship Fund

2017-2018

Daniel Amodeo - E.P. Adler Award

Gwendolyn Gillson - Barbara W. and Rex E. Montgomery Award

Jacob Havel - Rev. Louis P. Penningroth Award

Darcy Metcalfe
John P. Boyle Award
Hazel Lockhart Rhoads Scholarship

Peter Miller - Alice Marguerite Blough Award

Troy Mills - Alice Lampe Heidel & John B. Heidel Award

Cuma Ozkan
E.P. Adler Award
Graduate College Summer Fellowship
T. Anne Cleary International Dissertation Research Fellowship

Iva Patel - Marcus Bach Award

Pranav Prakash
Pres. & Mrs. Eugene Gilmore Award
Marcus Bach Award

Emma Rifai - Rev. Louis P. Penningroth Award

2016-2017

Kyle Dieleman - E. P. Adler Award

Gwendolyn Gillson - Fulbright Research Grant for Japan (Summer 2016-Summer 2017)

Jacob Havel - Islamic Studies Award

Peter Miller - Reverend Louis P. Penningroth Scholarship

Cuma Ozkan - Barbara W. & Rex E. Montgomery Award

Iva Patel
 Alice Lampe Heidel & John B. Heidel Award
Junior Research Fellowship, American Institute of Indian Studies

Emma Rifai - Alice Marguerite Blough Award

Jason Sprague
The Study of Religion at Iowa Fund
The Robert and Mary Ann Small Stenger Scholarship
W. Willard Lampe Scholarship

Kayla Wheeler - Barbara W. & Rex E. Montgomery Award

2015-2016

Daniel Amodeo
Barbara W. and Rex E. Montgomery Award;
Huayu Enrichment Scholarship, Taiwanese Ministry of Education (Fall 2016)

Peter Basel - Post Comprehensive Research Fellowship

Kyle Dieleman
Ballard Seashore Dissertation Fellowship (Fall 2016)
Post Comprehensive Summer Fellowship (2016)

Gwendolyn Gillson - Fulbright Research Grant for Japan (Summer 2016-Summer 2017)

John Kennedy
Ballard Seashore Dissertation Fellowship (Spring 2016)
Alice Marguerite Blough Award;
Department of History Fellowship;
Marcus Bach Fellowship

Troy Mills
Graduate Diversity Fellowship;
African American Studies (AAS) Cultural Research Award
E. P. Adler Award

Cuma Ozkan
T. Anne Cleary International Dissertation Fellowship (Fall 2016)
Post Comprehensive Summer Fellowship (2016)

Pranav Prakash
T. Anne Cleary International Dissertation Research Fellowship (Winter 2016)
American Institute of Indian Studies, Chicago - Jr. Research Fellowship (Spring-Summer-Fall 2017)
Visiting Scholar at the University of North Carolina
(Affiliate of Royal Holloway, University of London) (Fall 2016)

Jason Sprague
Post Comprehensive Summer Fellowship (Summer 2016)
Louis Penningroth Award

Cory Taylor - Mellon-Sawyer Dissertation Fellowship  (Fall 2016-Spring 2017)

Kayla Wheeler
Dissertation Diversity Fellowship, Ithaca College (Fall 2016-Spring 2017)
Student Leadership Award, Center for Diversity and Enrichment

Rachel Winter - Islamic Studies Award

2014-2015

Brandon Dean - Alice Marguerite Blough Award
Kyle Dieleman - Alice Lampe Heidel & John B. Heidel Award
Gwendolyn Gillson - Reverend Louis P. Penningroth Scholarship

David Greder - Ballard Seashore Dissertation Fellowship
John Kennedy - John P. Boyle Award
Hajer Larbi - Barbara W. & Rex E. Montgomery Award

Sumeyye Pakdil Kesgin - Marcus Bach Dissertation Fellowship
Pranav Prakash - Alice Lampe Heidel & John B. Heidel Award
Kayla Wheeler - Pres. and Mrs. Eugene Gilmore Award

2013-2014

Katherine Cobb - John P. Boyle Award
Kyle Dieleman - Alice Marguerite Blough Award
David Greder - John P. Boyle Award
Stephen Scheperle - Barbara W. & Rex E. Montgomery Award; Ballard and Seashore Dissertation Fellowship

Cale Staley - Reverend Louis P. Penningroth Scholarship
Cory Taylor - Alice Lampe Heidel & John B. Heidel Award

Kayla Wheeler - Reverend Louis P. Penningroth Scholarship
 

2012-2013

Brandon Dean - Alice Marguerite Blough Award
David Greder - Barbara W. and Rex Montgomery Award
John Kennedy - Alice Lampe Heidel & John B. Heidel Award

Ezra Plank - Louis Penningroth Award; Ballard and Seashore Dissertation Fellowship
Stephen Scheperle - Louis Penningroth Award
Jason Sprague - John P. Boyle Award

Matthew Wilhite - Ballard and Seashore Dissertation Fellowship

2011-2012

David Greder - Alice Lampe Heidel and John B. Heidel Award
Abbylynn Helgevold - E.P. Adler Award
Binita Mehta - Louis Penningroth Award

Daniel Morris - Alice Marguerite Blough Award
Pranav Prakash - Barbara W. and Rex Montgomery Award
Kari Thompson - Louis Penningroth Award

2010-2011

David Greder - Alice Lampe Heidel and John B. Heidel Award
Patricia Johnston - Alice Marguerite Blough Award
Sumeyye Pakdil Kesgin - Donald Haas Award
Ezra Plank - Barbara W. and Rex Montgomery Award
Timothy Stoller - Louis Penningroth Award
Kari Thompson - Alice Lampe Heidel and John B. Heidel Award

2009-2010

Christine Darr - Alice Marguerite Blough Award
Abbylynn Helgevold - John P. Boyle Award
David Howlett - Alice Lampe Heidel and John B. Heidel Award
Douglas Jones - Barbara W. and Rex Montgomery Award
Daniel Morris - Louis Penningroth Scholarship
Ryan O'Leary -  Louis Penningroth Award

2008-2009

Jack Goblirsch - E.P. Adler Award
Abbylynn Helgevold - Louis Penningroth Award
A. Andrew Levitt - Louis Penningroth Award
Kari Thompson - Alice Lampe Heidel and John B. Heidel Award

Matthew Wilhite - Alice Marguerite Blough Award
Peter Yoder - Barbara W. and Rex Montgomery Award

Nahed Zehr - Barbara W. and Rex Montgomery Award

2007-2008

Christine Darr - E.P. Adler Award
David Howlett - Barbara W. and Rex Montgomery Award

Patricia Johnston - Alice Marguerite Blough Award
Richard McCarty - Alice Lampe Heidel and John B. Heidel Award
Nancy Menning - Alice Lampe Heidel and John B. Heidel Award

Michele Petersen - John P. Boyle Award
Ezra Plank - Louis Penningroth Award
Kari Thompson - Louis Penningroth Award