Awards

We would like to congratulate our outstanding graduate students for receiving the following awards:

2016-2017

Kyle Dieleman
E. P. Adler Award

Gwendolyn Gillson
Fulbright Research Grant for Japan (Summer 2016-Summer 2017)

Jacob Havel
Islamic Studies Award

Peter Miller
Reverend Louis P. Penningroth Scholarship

Cuma Ozkan
Barbara W. & Rex E. Montgomery Award

Iva Patel
 Alice Lampe Heidel & John B. Heidel Award
Junior Research Fellowship, American Institute of Indian Studies

Emma Rifai
Alice Marguerite Blough Award

Jason Sprague
The Study of Religion at Iowa Fund
The Robert and Mary Ann Small Stenger Scholarship
W. Willard Lampe Scholarship

Kayla Wheeler
Barbara W. & Rex E. Montgomery Award

2015-2016

Daniel Amodeo
Barbara W. and Rex E. Montgomery Award;
Huayu Enrichment Scholarship, Taiwanese Ministry of Education (Fall 2016)

Peter Basel
Post Comprehensive Research Fellowship

Kyle Dieleman
Ballard Seashore Dissertation Fellowship (Fall 2016)
Post Comprehensive Summer Fellowship (2016)

Gwendolyn Gillson
Fulbright Research Grant for Japan (Summer 2016-Summer 2017)

John Kennedy
Ballard Seashore Dissertation Fellowship (Spring 2016)
Alice Marguerite Blough Award;
Department of History Fellowship;
Marcus Bach Fellowship

Troy Mills
Graduate Diversity Fellowship;
African American Studies (AAS) Cultural Research Award
E. P. Adler Award

Cuma Ozkan
T. Anne Cleary International Dissertation Fellowship (Fall 2016)
Post Comprehensive Summer Fellowship (2016)

Pranav Prakash
T. Anne Cleary International Dissertation Research Fellowship (Winter 2016)
American Institute of Indian Studies, Chicago - Jr. Research Fellowship (Spring-Summer-Fall 2017)
Visiting Scholar at the University of North Carolina
(Affiliate of Royal Holloway, University of London) (Fall 2016)

Jason Sprague
Post Comprehensive Summer Fellowship (Summer 2016)
Louis Penningroth Award

Cory Taylor
Mellon-Sawyer Dissertation Fellowship  (Fall 2016-Spring 2017)

Kayla Wheeler
Dissertation Diversity Fellowship, Ithaca College (Fall 2016-Spring 2017)
Student Leadership Award, Center for Diversity and Enrichment

Rachel Winter
Islamic Studies Award
 

2014-2015

Brandon Dean - Alice Marguerite Blough Award
Kyle Dieleman - Alice Lampe Heidel & John B. Heidel Award
Gwendolyn Gillson - Reverend Louis P. Penningroth Scholarship

David Greder - Ballard Seashore Dissertation Fellowship
John Kennedy - John P. Boyle Award
Hajer Larbi - Barbara W. & Rex E. Montgomery Award

Sumeyye Pakdil Kesgin - Marcus Bach Dissertation Fellowship
Pranav Prakash - Alice Lampe Heidel & John B. Heidel Award
Kayla Wheeler - Pres. and Mrs. Eugene Gilmore Award

2013-2014

Katherine Cobb - John P. Boyle Award
Kyle Dieleman - Alice Marguerite Blough Award
David Greder - John P. Boyle Award
Stephen Scheperle - Barbara W. & Rex E. Montgomery Award; Ballard and Seashore Dissertation Fellowship

Cale Staley - Reverend Louis P. Penningroth Scholarship
Cory Taylor - Alice Lampe Heidel & John B. Heidel Award

Kayla Wheeler - Reverend Louis P. Penningroth Scholarship
 

2012-2013

Brandon Dean - Alice Marguerite Blough Award
David Greder - Barbara W. and Rex Montgomery Award
John Kennedy - Alice Lampe Heidel & John B. Heidel Award

Ezra Plank - Louis Penningroth Award; Ballard and Seashore Dissertation Fellowship
Stephen Scheperle - Louis Penningroth Award
Jason Sprague - John P. Boyle Award

Matthew Wilhite - Ballard and Seashore Dissertation Fellowship

2011-2012

David Greder - Alice Lampe Heidel and John B. Heidel Award
Abbylynn Helgevold - E.P. Adler Award
Binita Mehta - Louis Penningroth Award

Daniel Morris - Alice Marguerite Blough Award
Pranav Prakash - Barbara W. and Rex Montgomery Award
Kari Thompson - Louis Penningroth Award
 

2010-2011

David Greder - Alice Lampe Heidel and John B. Heidel Award
Patricia Johnston - Alice Marguerite Blough Award
Sumeyye Pakdil Kesgin - Donald Haas Award
Ezra Plank - Barbara W. and Rex Montgomery Award
Timothy Stoller - Louis Penningroth Award
Kari Thompson - Alice Lampe Heidel and John B. Heidel Award

2009-2010

Christine Darr - Alice Marguerite Blough Award
Abbylynn Helgevold - John P. Boyle Award
David Howlett - Alice Lampe Heidel and John B. Heidel Award
Douglas Jones - Barbara W. and Rex Montgomery Award
Daniel Morris - Louis Penningroth Scholarship
Ryan O'Leary -  Louis Penningroth Award

 

2008-2009

Jack Goblirsch - E.P. Adler Award
Abbylynn Helgevold - Louis Penningroth Award
A. Andrew Levitt - Louis Penningroth Award
Kari Thompson - Alice Lampe Heidel and John B. Heidel Award

Matthew Wilhite - Alice Marguerite Blough Award
Peter Yoder - Barbara W. and Rex Montgomery Award

Nahed Zehr - Barbara W. and Rex Montgomery Award

2007-2008

Christine Darr - E.P. Adler Award
David Howlett - Barbara W. and Rex Montgomery Award

Patricia Johnston - Alice Marguerite Blough Award
Richard McCarty - Alice Lampe Heidel and John B. Heidel Award
Nancy Menning - Alice Lampe Heidel and John B. Heidel Award

Michele Petersen - John P. Boyle Award
Ezra Plank - Louis Penningroth Award
Kari Thompson - Louis Penningroth Award